• Koncepcia rozvoja

•      Vzhľadom na značné percento školských zlyhaní rómskych žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a vychádzajúc z dlhodobej stratégie vlády SR a MŠ SR -reorganizáciou vzdelávacieho a vyučovacieho procesu a vytváraním podmienok pre zmeny v jeho systéme umožniť i rómskym žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia rovnakú úspešnosť ako žiakom z majoritnej populácie je potrebné, aby boli využité, podporené a uvedené do praxe efektívne alternatívne formy vzdelávania.

Škola by mala, v súlade so svojím spoločenským poslaním a funkciami, uplatňovať nové trendy v riadení, vo výchovno-vzdelávacom pôsobení a redefinovať svoje ciele v úzkej súčinnosti so sociálnym prostredím a jeho požiadavkami - pripraviť žiakov pre pokračovanie v štúdiu s cieľom získať potrebné vzdelanie pre povolanie a bezproblémové zapojenie sa do do pracovného procesu a bezproblémovú integráciu do spoločnosti. Pestovanie kreatívneho myslenie u žiakov, podpora kooperatívneho štýlu práce, vysoká kvalita výkonu, kontinuálne hodnotenie výsledkov práce, učenie sa z vlastnej skúsenosti, rýchle prispôsobovanie meniacim sa podmienkam, podpora komunikácie, pozitívnej klímy a uplatňovanie tvorivého humanistického prístupu sú základnými predpokladmi úspešnosti.

Rešpektovať a realizovať práva dieťaťa v zmysle dohovoru OSN. Flexibilne reagovať na potreby žiakov vytváraním projektov, alternatívnych vzdelávacích programov doplňujúcich výchovno-vzdelávacie poslanie školy. V širšej miere k tomuto cieľu využívať mimoškolskú činnosť, nadácie, krúžky a pod.

Presvedčiť rodičov a žiakov o význame vzdelávania a jeho pozitívnom vplyve na ďalšiu kvalitu života jednotlivca a rodiny v sociálnej a spoločenskej oblasti.