• História a potreba vzniku

• "Každý národ má zodpovednosť za to, aby sa jeho školský systém postaral o deti so zdravotným postihnutím v takej miere, ako o deti ostatné."
          /Charta OSN, 4l. 45/

Špecifikom obce Ostrovany je časť obyvate%lov - Rómov, žijúcich v rómskej osade. Z pôvodne minoritnej časti obyvateľstva obce sa stali Rómovia majoritnou časťou obyvateľstva obce. S nárastom populačnej vlny rómskych občanov a následným zvyšovaním počtu detí mentálne retardovaných sa stávala potreba zriadenia špeciálnej školy akútnou.

V školskom roku 1979/80 boli zriadené pri vtedajšej ZŠ prvé 2 špeciálne triedy s charakterom ŠZŠ pre deti mentálne retardované z málo podnetného prostredia. Stúpajúci počet retardovaných detí si vyždoval špeciálnu starostlivosť, čo sa odzrkadlilo v zriaďovaní čoraz väčšieho počtu špeciálnych tried pri ZŠ a následne, v roku 1986, bola zriadená OŠ Ostrovany. Z pôvodne minoritnej časti obyvateľstva obce sa stali Rómovia majoritnou časťou obyvateľstva obce.

Škola je síce umiestnená v pôvodnej školskej budove čiastočne upravenej prístavbou, no pre potreby špeciálneho školstva v priestorovo stiesnených podmienkach bolo, a je potrebné učiť dvojzmenne. Chýbajú odborné učebne, telocvična, cvičebné priestory a kuchynka pre dievčatá. K dispozícii je školský pozemok pre pestovateľské práce a drevoobrábacia dielňa pre potreby pracovného vyučovania. Škola je pomerne dobre vybavená didaktickou technikou a učebnými pomôckami. Učebňa IKT bola v rámci úspešných projektov Digitálni štúrovci I a II doplnená o PC.